Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Muuseumiöö 2023

Muuseumiöö toimus 2023. aastal 20. mail teemal ÖÖS ON LIIKUMIST!

Vaata ka Muuseumiöö inspiratsiooniloenguid!

“Öös on liikumist” teema on seotud eelkõige 2023. aasta riikliku liikumise teema-aastaga, mis keskendub tervislikele eluviisidele ja liikumisharrastusele. “Liikumine kui teema on väga mitmekülgne. Liikuvus tähendab lisaks sportimisele ka reisimist – kuidas ja mis vahenditega on liikuma saadud ja kuhu on kohale jõutud. Liikumine võimaldab rääkida arengust ja teest sihtide poole või hoopiski muuseumiöisest salapärast, kui miski näitusesaalis tasakesi liigutama hakkab,” ütles muuseumiöö koordinaator Heliis Martinson.

Muuseumiöö teema valisid muuseumitöötajad üle Eesti. “Populaarsemad ja enim mainitud teemad olid ühel või teisel kombel seotud liikumise, tegutsemise, elu ja meluga. Teemade kaudu tõusis selgelt esile soov ja vajadus pöörduda tagasi aktiivse, ühiselt tegutsemist, ringi liikumist ja reisimist sisaldava normaalsuse juurde,” kommenteeris  teemakorjet Muuseumiöö koordinaator Heliis Martinson.

Muuseumiöö teemakorjel osales 167 muuseumitöötajat.

Muuseumiöö programmiga võivad liituda kõik Eesti muuseumid või muud mäluasutused, erakogujad ning kollektsionäärid, kes on valmis sel õhtul oma uksed külastajatele avama kell 18–23. Muuseumiööl on sissepääs igasse programmis osalevasse muuseumi ja kultuuriasutusse 1 euro külastaja kohta. Kuni 8-aastased lapsed pääsevad muuseumi tasuta. Muuseumiöö pilet aitab toetada muuseume, et pakkuda külastajatele öö eriprogramme, ekskursioone, kontserte, etendusi ja töötubasid.

Muuseumiööd korraldatakse Eestis alates 2009. aastast. Sel aastal oli huvilistele avatud üle 185 muuseumi ja muud külastuspaika ning Muuseumiööst võttis osa ligi 60 000 osalejat. 

 

Muuseumiööd korraldavad igal aastal Eesti muuseumid koos Eesti Muuseumiühinguga. Esimesel korral oli muuseumiöö juhtlauseks “Öös on asju”, 2010. aastal “Öös on lugusid”, 2011. aastal “Öös on aardeid”, 2012. aastal “Öös on kino”, 2013. aastal “Öös on inimesi”2014. aastal “Öös on tähti”2015. aastal “Öös on muusikat”2016. aastal “Öös on laineid”2017. aastal “Öös on mänge”, 2018. aastal “Öös on pidu” ja 2019. aastal “Öös on mustreid”.

2019. aastal tehti Muuseumiööl rohkem kui 102 000 muuseumikülastust. 2020. aasta augustikuisel Muuseumiööl osales 181 muuseumi ja mäluasutust. Esmakordselt osales digitaalselt Väliseesti Muuseum Torontos. Muuseumide saadetud tagasiside ankeedi põhjal tehti muuseumides jm asutustes 29. augusti õhtul umbes 42 500 külastust. Külastajanumber on hinnanguline, sest mõned üksikud paigad jätsid oma numbrid edastamata.

Muuseumiöö Facebookis
Muuseumiöö Instagramis

 

KOOSTÖÖPARTNERID

Muuseumiöö sünnib tänu paljude partnerite heale koostööle. Kui tahad eraisikuna või organisatsioonina Muuseumiöö sündimisele õla alla panna, siis palun võta ühendust Muuseumiöö korraldaja Heliis Martinsoniga!

TOETAJAD