Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Muuseumiöö 2020

Kord aastas, laupäevasel maiõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapärasest hilisemal ajal ja tasuta, et tähistada üleeuroopalist Muuseumiööd. 2020. aastal tuli meil seoses Covid-19 viirusega tähistada Muuseumiööd hoopis 29. augustil.

Muuseumiöö toimus pealkirja “Öös on aega” all. Aeg – on asi, mida inimestel on justkui järjest vähem, aga teisest küljest on meil kõikidel justkui sama palju aega – 24 tundi ööpäevas. Mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb, kuhu aeg kaob ja millises ajas me üldse elame? Kuidas aega mõõdetakse poeetiliselt, bioloogiliselt, astronoomiliselt, tehnoloogiliselt? Muinasaeg, keskaeg, nõukogude aeg, vabaduse aeg – muuseumidel on ajaga palju pistmist, sest eks tegelevad need ju suuresti ühe või teise hetke aja hoidmise, uurimise ja näitamisega. Võime vaadata üht ja teist asja, ja küsida, mis aegne see asi on? Kõigil asjadel tundub olevat oma aeg: sünniaeg ja künniaeg, prooviaeg ja kooliaeg, sõjaaeg ja rahuaeg, õitseaeg ja uneaeg. Ja on ju tore, kui keegi ütleb, et jah, päeval on kiire, aga ÖÖSEL on AEGA.

Programmis osalevad muuseumid avavad Muuseumiööl oma uksed kell 18-23 ning sel ajal on sissepääs tasuta.

2020. aasta augustikuisel Muuseumiööl osales 181 muuseumi ja mäluasutust.

Esmakordselt osales digitaalselt Väliseesti Muuseum Torontos, mis tegi Youtube’I kaudu otselülituse. Mõned suured muuseumid ei osalenud uuel kuupäeval juba varem plaanitud sündmuste tõttu (nt ERM, Lennusadam, Meremuuseum, Narva muuseumi Hermanni linnus).

Muuseumide saadetud tagasiside ankeedi põhjal tehti muuseumides jm asutustes 29. augusti õhtul umbes 42 500 külastust. Külastajanumber on hinnanguline, sest mõned üksikud paigad jätsid oma numbrid edastamata.

Samuti viisid koordinaatorid läbi ka küsiltuse muuseumide hulgas, kuidas edasi. Eriti teravalt tõusis tänavu nii EMÜ juhatuse kui ka koordinaatorite jaoks esile juba pikaajaline mure – kogu ressurss on seni läinud suurürituse organiseerimisele ja tahaplaanile on jäänud Muuseumiöö mõtestamine. Selge on, et avalikkuse jaoks on tegu oodatud sündmusega, kuid muuseumide jaoks, samuti ka korraldajate tarvis, vajab üritus uut sisu. Seetõttu otsustasime raske südamega, et 2021. aastal Muuseumiööd ei toimu. Kohtume taas aastal 2022. 

Muuseumiööd korraldavad igal aastal Eesti muuseumid koos Eesti Muuseumiühinguga. Esimesel korral (2009) oli Muuseumiöö juhtlauseks “Öös on asju”, 2010. aastal “Öös on lugusid”, 2011. aastal “Öös on aardeid”, 2012. aastal “Öös on kino”, 2013. aastal “Öös on inimesi”2014. aastal “Öös on tähti”2015. aastal “Öös on muusikat”, 2016. aastal “Öös on laineid”, 2017. aastal “Öös on mänge”, 2018. aastal “Öös on pidu” ja 2019. aastal “Öös on mustreid”.

Muuseumiöö Facebookis
Muuseumiöö Instagramis

MUUSEUMIÖÖ 2020 KOORDINAATORID

Vivian Siirman, viviansiirman@gmail.com, +37256636791 (Põhja-Eesti)
Annika Kupits, annika.kupits@gmail.com, +37259814501 (Lõuna-Eesti)

KOMMUNIKATSIOON

Triin Männik, triin@pluk.ee, +372 56201104

KOOSTÖÖPARTNERID

Muuseumiöö sünnib tänu paljude partnerite heale koostööle. Muuseumiöö toimkond tänab hea sõna, toe ja nõu eest: