Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Muuseumiöö

Kord aastas, laupäevasel maiõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapärasest hilisemal ajal ja tasuta, et tähistada üle-euroopalist muuseumiööd. Eesti Muuseumiühing korraldab Muuseumiööd alates 2009. aastast. See oli ka esimene kord, mil muuseumiööd viidi läbi üle-eestiliselt.

Uus Muuseumiöö juba 18. mail 2024!

Vaata ka Muuseumiöö inspiratsiooniloenguid!

Muuseumiöö “ÖÖs on liikumist” tõi 2022. aasta soojal kevadõhtul, 20. mail, muuseumidesse üle 70 000 külastaja. Osales 188 mäluasutust.

Fotol Muuseumiöö 2023 Kehra Muuseumis. Fotograaf: Tiit Koha

“Muuseumid olid sel aastal eriti leidlikud ja pakkusid liikumisaasta raames väga erinevaid tegevusi ning eriprogramme. Kõige populaarsemad olid temaatilised ekskursioonid, kus sai targemaks ja samas ka vajalikud sammud tehtud. Eriti hoogsalt kasvatasid külastajanumbreid väiksed muuseumid. Eraldi tooksin välja Hiiumaa mäluasutused ning Valga muuseumi – esimene eristus osalenud mäluasutuste mitmekesisuse ja teine põneva programmi poolest,” võttis Eesti Muuseumiühingu tegevjuht Anu Viltrop Muuseumiöö kokku.

“Publik on 1 eurose pileti samuti hästi vastu võtnud ning mitmed külastajad väitsid, et see on nende elu jooksul parim kulutatud euro. Võib julgesti väita, et muuseumikülastajad hindavad üha enam kvaliteetset sisu ning öö jooksul külastatakse 1-2 muuseumit, mis võimaldab pikemalt ühte valdkonda või näitusesse süveneda. See annab meile motivatsiooni järgmisel aastal Muuseumiööd taas veel paremini teha! Täname kõiki muuseumikülastajaid külastuste ja positiivse tagasiside,” lisas Viltrop.

Muuseumiöö raames sai soodushinnaga soetada ka Muuseumikaarti. Seda võimalust kasutasid 1154 muuseumikülastajat (kokku on Muuseumikaarti müüdud üle 4000).

Muuseumiühing on korraldanud Muuseumiööd juba 14 korda. Järgmise ÖÖNI!

 

Muuseumiööd korraldavad igal aastal Eesti muuseumid koos Eesti Muuseumiühinguga. Esimesel korral oli muuseumiöö juhtlauseks “Öös on asju”, 2010. aastal “Öös on lugusid”, 2011. aastal “Öös on aardeid”, 2012. aastal “Öös on kino”, 2013. aastal “Öös on inimesi”, 2014. aastal “Öös on tähti”, 2015. aastal “Öös on muusikat”, 2016. aastal “Öös on laineid”, 2017. aastal “Öös on mänge”, 2018. aastal “Öös on pidu” ja 2019. aastal “Öös on mustreid”.

2019. aastal tehti Muuseumiööl rohkem kui 102 000 muuseumikülastust. 2020. aasta augustikuisel Muuseumiööl osales 181 muuseumi ja mäluasutust. Esmakordselt osales digitaalselt Väliseesti Muuseum Torontos. Muuseumide saadetud tagasiside ankeedi põhjal tehti muuseumides jm asutustes 29. augusti õhtul umbes 42 500 külastust. Külastajanumber on hinnanguline, sest mõned üksikud paigad jätsid oma numbrid edastamata.

Muuseumiöö Facebookis
Muuseumiöö Instagramis