XXIII Eesti Muuseumide Festival Narvas / 2020

XXIII Eesti Muuseumide Festival Narvas toimus 28.-29. septembril 2020. Konverentsi teemaks oli disainijuhtimine muuseumis.

Käsitlemist leidis muuseumidisain kõige laiemas mõistes – sealhulgas mitte ainult ruumi, vaid ka külastajakogemuse ja töötajate heaolu kujundamine muuseumis. Festivali peakorraldaja oli Maarja Kõuts.

Narva festivali teemal ilmus veebiajakiri Muuseum nr 2/2020.

Konverentsi peaesinejaks oli Henrik Lübcker (H. C. Anderseni muuseumi loovjuht), kes viis meid keskkonna ja kogemuse disainimisel n-ö muinasjutumaale kirjeldades H. C. Anderseni muuseumi uueksloomise lähtekohti, eesmärke ja vahendeid. Katre Pärn Tartu Ülikoolist viis meid semiootilisele ringkäigule püüdes muuseume mõtestada läbi semiosfääri kontseptsiooni. Markko Karu (vabakutseline disainer ja konsultant) rääkis õigete küsimuste esitamisest loova disainiprotsessi käivitajana. Tööõnnest, selle võimalikkusest ja vajalikkusest kõneles alates 2001. aastast organisatsioonikultuuri ja tööõnne temaatikale pühendunud Tiina Saar-Veelmaa. Müügist ja teenindusest jagas oma kogemusi Pilguse mõisa tegevjuht Signe Sarah Arro.

Lisaks tutvustasime EMMA auhindadele kandideerinud töid ja andsime auhinnad parimatele. Vaata lähemalt SIIT!

Konverentsi ülekannet sai jälgida nii kolledži vahendusel kui ka ERR kultuuriuudistele portaali kaudu.

Narva Muuseum andis taas välja näituste võistluse preemia. Konkursil osales neli näitust: Harjumaa Muuseumi näitus “Universitas vasallorum”, Eesti Maanteemuuseumi näitus „Rehvilugu – teekond rattast rehvini“, Narva Muuseumi Kunstigalerii näitus „Lase mul ükskord veel unistada” ja arhitektuurinäitus „Narva linnaruum. Daatšast paleeni”.

Žürii leidis, et kõik neli näitust on kandvate ideedega ja väga hästi õnnestunud.

Konkursi 5-liikmelise komisjoni pika ja põhjaliku arutelu tulemusena tunnustati kolmanda kohaga kaht võrdset näitust:Harjumaa Muuseumi näitus “Universitas vasallorum” ja Narva Muuseumi Kunstigalerii näitus „Lase mul ükskord veel unistada”.

Teise koha pälvis Narva Muuseumi Kunstigalerii arhitektuurinäitus „Narva linnaruum. Daatšast paleeni”.

Esimese koha võitis Eesti Maanteemuuseumi näitus „Rehvilugu – teekond rattast rehvini“.

Esmaspäev, 28. september*

Tallinn: väljasõit kl 7.30 Go Hotell Schnelli parklast

Tartu: väljasõit kl 8.00 Vanemuise alumisest parklast

Konverents TÜ Narva Kolledžis

„Disaini juhtimine ja muuseum“

11.00 Avasõnad

11.15 Markko Karu. Disainijuht kui suitsuandur: miks ja millele me reageerime?

11.45 Henrik Lübker. The Phenomenology of Designing Inside-Out in the New Hans Christian Andersen Museum

12.30 Katre Pärn Muuseum kui semiosfäär

13.15 Lõuna omal käel

15.00 Tiina Saar-Veelmaa. Tööõnn muutunud oludes

15.30 Jane Meresmaa-Roos ja Kadri Toomsalu. 360 kraadi tagasiside meetodi kasutamisest muuseumis

15.45 Signe Sarah Arro. Teenidav müük ja müüv teenindus on kuldvõtmekesed toote disainimisel!

16.15 Ivo Posti Uuenenud Narva linnuse tutvustus

16.30 EMMA konkursi tulemuste väljakuulutamine

*Konverentsi kavas võib tulla muudatusi

17.00–19.00 Vaba aeg. Uuenenud Narva linnus on külastamiseks avatud.

19.00 Pidulik koosviibimine ja näituste konkursi võitjate väljakuulutamine.

Teisipäev, 29. september 2020.

Narva Muuseum (linnus)

10.00–11.30 Välkloeng: Muuseum+ BRÄNDING. Jaan Naaber

11.30 Kohvipaus

12.00 Ekskursioonid Narvas. Külastatakse Kreenholmi ja Vana-Narva maketi uut väljapanekut.

Tagasisõit Tartusse ja Tallinnasse orienteeruvalt 15.00

Osavõtutasu EMÜ liikmele 15 €, mitteliige 22 €.

Tähelepanu! Kui olete haige, püsige kodus!

Kõige ajakohasema info COVID-19 haiguse kohta leiate Terviseameti kodulehelt ja valitsusveebist kriis.ee.

Korraldajad jälgivad viirusega seotud olukorda Eestis. Kui peaks juhtuma, et festival ei saa toimuda, tagastatakse osalustasu täies mahus.

Festivali korraldab Eesti Muuseumiühing koostöös Narva Muuseumi, TÜ Narva Kolledži ja Kultuuriministeeriumiga.

Toetas: