XXI Eesti Muuseumide Festival Narvas / 2018

XXI Eesti Muuseumide Festival Narvas

24. – 25. september 2018

21. Narva festivali teema oli „Lähiajalugu ja muuseum“. Arutluse all oli lähiajaloo eksponeerimine, kogumine, kaasaegsete materjalide säilitamine ja ühiskonnas tundlike teemade vahendamine.

Peaesinejateks olid Rafał WnukGdanski II Maailmasõja Muuseumi endine kuraator, kes oma ettekandes „Lahing sõja pärast“ käsitles ekspositsiooni loomisel kaasnenud teravat ühiskondlikku diskussiooni ning Anna Wowk VestergaardTaani vabaõhumuuseumi Den Gamle by kuraator, kes kõneles kaasaja eksponeerimisest ning vahendamisest muuseumi osa „Kaasaegne linn“ näitel.

Teisel päeval, 25. septembril toimus ekskursioon Sillamäele ja vestlusring EMÜ sarjast „Muuseum +“, teemaks „Külastaja“. Eesti Rahva Muuseumi teadusdirektor Pille Runnel, kes osales eksperdina Kultuuriministeeriumi tellitud EMORi uuringus, tutvustas vastvalminud muuseumide külastajauuringut, millega saab tutvuda SIIN.

Lisaks toimus 2018. aastal Narvas ka Eesti muuseumimeenete auhinna EMMA konkurss ja Narva Muuseum andis taas välja näituste võistluse preemia, mille fond oli 1920 eurot. EMMA konkursil pälvis esikoha Eesti Loodusmuuseumi ja Reet Ausi koostöös sündinud rüükala särk, mis on inspireeritud näitusest “Müstiline ürgmeri”.
Narva Muuseumi näituste konkursi võitis Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum näitusega „Elus! Eesti rahvapillide lugu“.

Näituste konkursi põhimääruse leiate siit: Näituste konkursi põhimäärus!

Festivalilt toimus ERRi otseülekanne! Konverents on järelvaadatav Youtube´s: XXI Eesti Muuseumide konverents Narvas

Konverentsi pildigaleriiga saab tutvuda SIIN.

Pilte õhtusest koosviibimisest Narva Kunstigaleriis saab näha SIIN.

Pilte EMMA võistlusele esitatud meenetest vaata SIIN.

Fotod Muuseum+ loengust ja Narva Muuseumi poolt korraldatud näituste konkurssi võitnud Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumi näitus “Elus! Eesti rahvapillide lugu”

Ekskursioon Sillamäele

Eesti Muuseumide Festivali Narvas jäädvustas Yulia Bogacheva.

24. september

Konverents Narva Kolledžis

11.00 Avasõnad

11.15 Merilin Piipuu (Okupatsioonide Muuseumi tegevdirektor) “Muuseum mälu risttuules: kuidas rääkida lähiajaloost põlvkondadele, kes pole seda kogenud”

11.45 Rafal Wnuk (ajaloolane, Gdanski II Maailmasõja Muuseumi endine kuraator) “Battle for the war. Public discussion on the exhibition of the WWII Museum in Gdansk”.

12.30 Anna Wowk Westergaard (Arhusi vabaõhumuuseumi Den Gamle By kuraator) „Creating modern town parts in Den Gamle By – recent history from 1927, 1974 and 2014 in an open-air museum”

13.15 Lõuna

15.00 Kirsti Jõesalu (Tartu Ülikool, etnoloogia teadur) „Laulva revolutsiooni”  pärandistamisest Eesti muuseumite uute püsinäituste põhjal

15.30  Karoliine Korol (Eesti Rahva Muuseumi konservaator) „See igavene plastik!“

16.00 Dmitri Rõbakov (Kesklinna vene gümnaasiumi ning Tallinna juudi kooli ühiskonnaõpetuse ja ajalooõpetaja)              „Eesti lähiajaloo pöördepunktid venekeelse gümnaasiumi koolitunnis: õpetaja tähelepanekud“.

16.30 Art Soonets (CEO / juhatuse liige, Scanpix Baltics) “Digitaalse kultuuripärandi haldamine erasektoris – Scanpixi näitel”

Art Soonets ootab küsimusi muuseumidelt, kellel on huvi või ettepanekuid Scanpixi materjalide kasutamise kohta. Küsimused- mõtted saata aadressile kaie.jeeser@gmail.com (teemaks SCANPIX) 31. augustiks 2018

17.00 Arutelu. Lõpetamine