XXII Eesti Muuseumide Festival Narvas / 2019

XXII Eesti Muuseumide Festival Narvas toimus 23.-24. septembril 2019.

Konverentsi teema oli lähtuvalt EMÜ aastateemast “Haridus ja muuseum”. Otseülekande tegi ERR.

Konverentsi korraldaja on EMÜ juhatuse liige Maarja Kõuts.

Narva festivali teemal ilmus veebiajakiri Muuseum nr 2/2019.

Ürituse korraldaja, Eesti Muuseumiühingu juhatuse liikme Maarja Kõutsi sõnul vaadeldakse konverentsil haridustemaatikat muuseumikontekstis laiemalt: “Juttu tuleb nii muuseumide poolt pakutavast mitteformaalsest haridusest kui ka muuseumitöötajate endi enesetäiendamise võimalustest. Esinejate seas on mitmed muuseumitöötajad, aga ka haridusasutuste esindajad.”

Teiste seas tegi ettekande Helsingi ülikooli museoloogia kraadiõppe koordinaator professor Suzie Thomas, kes rääkis hiljutistest ümberkorraldustest museoloogia õppekavas, sealjuures valdkonna spetsialistide kaasamise olulisusest ning koostöövõimalustest. Soome muuseumihariduse käekäigust andis ülevaate Turu muuseumikeskuse hariduskuraator ja Soome muuseumihariduse ühingu juht Maiju Tuisku. Oma kogemusi haridusvaldkonna arendamisest jagasid Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli muuseumiõppe didaktika õpetaja Piret Sepp, Tallinna linnamuuseumi direktor Triin Siiner, hariduse rahvusvahelistumise agentuuri juhataja Sihtasutusest Archimedes Anne Hütt ja Tallinna Pae Gümnaasiumi eesti keele ja ajalooõpetaja Christina Lään.

Narva Muuseum andis taas välja näituste võistluse preemia, mille fond oli 1920 eurot. Konkursil osales kolm näitust: Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus „Kes aias, kes aias? Moodsad lasteaiad“, Eesti Vabaõhumuuseumi näitus „Kes me oleme? Portreelood Eesti inimestest“ ning Narva Muuseumi ja Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi koostöönäitus „Mustrid: Kreenholmi tekstiilidisain 1963–2005 “.

Žürii leidis, et kõik kolm kandideerivat näitust on kandvate ideedega ja väga hästi õnnestunud.

Näituse konkursi 5-liikmelise komisjoni pika ja põhjaliku arutelu tulemusena tunnustati kolmanda koha vääriliseks Eesti Vabaõhumuuseumi näitus „Kes me oleme? Portreelood Eesti inimestest“. Esimest ja teist kohta jäid jagama kaks võrdset näitust: Eesti Arhitektuurimuuseumi näitus „Kes aias, kes aias? Moodsad lasteaiad“ ja Narva Muuseumi
„Mustrid: Kreenholmi tekstiilidisain 1963–2005“.

Näituste konkursi põhimääruse leiate siit: Näituste konkursi põhimäärus!

ÜRITUSE KAVA:

23. september 2019

Konverentsi TÜ Narva Kolledžis

10.30 Tervituskohv kolledži keldrikorrusel, registreerimine

11.00 Avasõnad

11.15 Piret Sepp (Eesti Kunstiakadeemia ja Tallinna Ülikooli muuseumiõppe didaktika õpetaja),
Muuseumihariduse õpetamisest Eestis. Pilk ajalukku ja tänapäeva perspektiiv

11.45 Suzie Thomas (Helsingi Ülikooli professor),
Redesigning the Museum Studies Curriculum at the University of Helsinki: Opportunities for
Consultation and Collaboration

12.30 Maiju Tuisku (Turu muuseumikeskuse hariduskuraator, Soome muuseumihariduse ühingu
“Pedaali” juhatuse esinaine)
Engaging and encouraging – insight into the Finnish museum education

13.15 Lõuna omal käel

15.00 Triin Siiner (Tallinna Linnamuuseumi direktor),
“Haridustegevuse arendamine muuseumis – kogu meeskonna ühine looming”

15.30 Christina Lään (Tallinna Pae Gümnaasiumi keelekümblusõpetaja),
Koolilapse teekond muuseumise – ootused, vajadused, reaalsus

16.00 Anne Hütt (SA Archimedes, hariduse rahvusvahelistumise agentuuri juhataja)
Muuseumitöötajate võimalused rahvusvaheliseks koostööks ja enesetäiendamiseks välismaal

16.30 Arutelu. Lõpetamine.

19.00 Pidulik õhtusöök ja koosviibimine Narva muuseumi restoranis Rondeel

24. september 2019

Narva Muuseumi ehitustööde tõttu toimus loeng restorani Rondeel kolmandal korrusel.

10.00–11.30 Välkloeng: Muuseum+ NEUTRAALSUS. Andrei Hvostov

12.30 Eesti Kaevandusmuuseumisse minek Peetri platsilt