Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

MUUSEUMIROTID 2020

Eesti Muuseumide Aastaauhinnad 2020 konverents ja pidulik auhinnagala toimusid Covid-19 olukorrast tingitult vaid piiratud osalejate arvuga 4. juunil 2021 Kuressaares. Peakorraldajaks oli Saaremaa Muuseum.

Konverentsil tutvustasid nominendid oma projekte, kelle seast selgusid õhtusel auhinnagalal Kuressaare kultuurikeskuses aastapreemia Muuseumirott 2020 võitjad kümnes kategoorias. Preemiad pani välja Eesti Kultuurkapital. Lisaks andis Eesti Muuseumiühing esmakordselt välja Aasta Turundaja auhinna. Eriauhinna Rotilõks pani kõige külastajasõbralikumale muuseumile välja ka EAS.

2020. aasta ei olnud muuseumidele lihtne. Seetõttu olen siiralt õnnelik, et hoolimata keerulistest oludest ja pidevast ebakindlusest, sündis meie muuseumides nii palju uut ja põnevat, ütles kultuuriminister Anneli Ott. Sügav kummardus võitjate ees ja aitäh teile kõigile, kes te igapäevaselt hoiate meie kultuuripärandit ning pakute võimalust tulla näitusele või muuseumitundi, kuraatorituurile või kogudega tutvuma.

Loe ilmunud artikleid:

Agnes Aljas. Näitused lähevad julgemaks ning kaasavad rohkem. – Postimees. 7. juuni 2021

Konverents on järelvaadatav youtube’is SIIN!

 

Eesti muuseumide aastaauhindade laureaadid 2020:

  • AASTA PÜSINÄITUS 2020 on Eesti Meremuuseumi näitus “Meri tornis”.

Urmas Dresen, Priit Lätti, Feliks Gornischeff, Teele Saar, Mihkel Karu, Karen Jagodin

Kõigile ligipääsetava püsinäituse erakordseimaks eksponaadiks on keskaegse koge vrakk, mille tõukejõuna kogu lahendus sündis. Urmas Dresen peab märkimisväärseks ka head tasakaalu esemete ja multimeedia vahel.

 

  • AASTA AJUTINE NÄITUS 2020 on Eesti Loodusmuuseumi näitus “Hirmus armas nahkhiir”.

Lennart Lennuk, Ulla Villem – aasta looma elu ja olu tutvustav näitus annab ülevaate nii nende salapäraste loomade öisest eluviisist kui kohastumisest ning vaatleb müüte ja pärimust, mis nahkhiirtega kaasas käivad.

  • AASTA MUUSEUMIKOGU ARENDAJA on Riina Reinvelt ja Eesti Rahva Muuseum projektiga “Eesti pärand välismaal: kogumine ja kättesaadavaks tegemine ERMis”

  • AASTA KONSERVEERIMISTÖÖ on Maria Lillepruun ja Harle Poomann SA Eesti Vabaõhumuuseum/Kanut projekt “Hiiumaa Kuriste kiriku «Peaingel Gabriel» kujutisega ikonostaasi ukse konserveerimine ja eksponeeritavuse taastamine”.
  • AASTA KOGUKONNA SÕBER 2020 on Kanni Kallastu ja Eesti Maanteemuuseumi projekt “Lada 50 – rännak nõukaaja autokultuuri radadel”. 

„Lada on ikkagi mitte ainult minevikumuusika, vaid ta on väga paljude inimeste jaoks perekondlik traditsioon,“ tutvustas Lada fenomeni maanteemuuseumi teadur-kuraator Annika Kupits. „Lada kultuuri on edasi antud põlvest põlve, näiteks väikese poisi ainus mälestus oma vanaisast ja garaažis ühiselt veedetud tunnid.“

Foto: Maanteemuuseum

  • AASTA TEADUSTRÜKISE tiitli pälvis Eesti sõjamuuseumi – kindral Laidoneri muuseumi väljaande “Eesti Vabadussõja ajalugu” autorid Lauri Vahtre ja Peeter Kaasik.

 

  • AASTA TEADUSÜRITUS on Tartu Kunstimuuseumi korraldatud sümpoosion “Fotograafia retušeerimata ajalugu”. Korraldajad: Indrek Grigor ja Šelda Puķīte

Foto: Tartu Kunstimuuseum

  • AASTA MUUSEUMIHARIDUSE EDENDAJA 2020 on Eesti Rahva Muuseum, kes viis ellu Eesti kultuuri kursuse “Ela eestlaste elusid”. Laureaadid: Kaari Siemer, Virve Tuubel, Alex Fadeev.
  • AASTA ERIAUHINNA pälvisid muuseumihariduse eestvedajad paljudest Eesti muuseumidest sotsiaalse närviga algatuse „Eesti muuseumipedagoogide koostöövõrgustiku aktiveerimine eriolukorra ajal ja koroonakriisis. Veebikohtumised ja e-õppematerjalide kogumisaktsioon“ eest. Eestvedajad: Liisi Selg, Maarja Kõuts, Jelena Tšekulajeva ja Karel Zova. 
  • AASTA MUUSEUMIARENDAJA 2020 on Eesti Meremuuseumi Paksu Margareeta renoveerimisprojekt kaasaegseks muuseum-külastuskeskuseks. Laureaadid: Heinu Klaas, Hene-Riin Männik, Karen Jagodin

Arenduse juures oli eriti tähelepanuväärne tähelepanu ligipääsetavusele ja uudsed lahendused. Tihedas koostöös kasutajatega arendatud lahendused rikastavad läbi universaalse disaini kõigi külastajate muuseumikogemust ja loovad erinevaid õpivõimalusi.

Foto: Meremuuseum

  • Esmakordselt andis Eesti Muuseumiühing üle Aasta Turundaja tiitli ja selle pälvis Eesti Loodusmuuseum näituse «Hirmus armas nahkhiir» ja 2020. aasta looma turundus eest.

 

EASi turismiarenduskeskus valis selle aasta Rotilõksu auhinna laureaadiks Tallinna Linnamuuseumi, mis on viimasel ajal inimestele pealinna järjest enam avanud.

Muuseumiauhindade konkursile laekus 96 taotlust. Iga Muuseumiroti 2020 kategooria võitjale on välja pandud Eesti Kultuurkapitali rahaline auhind 1300 eurot, mida saab kasutada erialase täiendamise eesmärgil.

Kõikidele võitjatele kingiti skulptor Tiiu Kirsipuu pisikesed Muuseumiroti kujud, rändauhinnana jäävad ringlema suured Muuseumirotid parima näituse ja püsinäituse auhinna saajatele.