Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Üle-eestiline muuseumide ühispilet on tulekul

Eesti muuseumid plaanivad luua Soome Museokortti eeskujul aastase ühispileti, et muuta külastamine lihtsamaks ja toetada valdkonna pandeemiast taastumist.

Aastane ühispilet võimaldaks külastada Eesti muuseume piiramatu arv kordi. “Muuseumikaardi eesmärk on koondada kokku Eesti muuseumide näitused ja üritused ning muuta külastamine lihtsamaks ja paindlikumaks. Ostes muuseumikaardi aastaks, avaneb võimalus külastada muuseume kasvõi iga päev,” ütles muuseumikaardi projektijuht Kert Kask. “Muuseumikaart on eriti hea kultuurihuvilistele, kes soovivad käia muuseumides tihti, sest mida rohkem külastada, seda odavam iga külastus proportsionaalselt on.”

Muuseumikaart on mõeldud peamiselt siseturistile. “Aastakaardiga ei pea iga kord muuseumisse minnes pileti pärast muretsema. Muuseumikaardiga külastades on kümned muuseumid eri Eesti paigus alati külastamiseks valmis,” kinnitas Kask. “Muuseumid on viimaste aastate jooksul jõudsalt arenenud ja arusaam, nagu oleks muuseumides vaid tolmused riiulid, ei pea kaugeltki enam paika. Tänapäevased muuseumid on külastuskohad, kust igaüks leiab endale midagi sobivat alates uutest teadmistest kuni hea ajaviite ja ühiskondliku mõttevahetuseni.”

Meremuuseumi juhi Urmas Dreseni sõnul on tegu vajaliku algatusega. “Viimased kaks aastat pole kellelegi kerged olnud, ka muuseumidele mitte. Muuseumid peavad kindlasti tegema oma osa, et anda külastajatele ikka ja jälle põhjust muuseumisse tulla. Ühelt poolt peavad näitused ja üritused olema köitvad, kuid ka seda ümbritsev vorm peab pakkuma paindlikkust,” tõdes Dresen. “Muuseumide ja muuseumitöötajate kindel soov on, et näitustest ja programmidest saaks osa võimalikult palju inimesi. Mida lihtsam, mugavam ja paindlikum on muuseumis käia, seda parem kõigile.”

Mullu Rotilõksu ehk kõige külastajasõbralikuma muuseumi preemia pälvinud Saaremaa muuseumi juht Rita Valge näeb muuseumikaardis võimalust muuseumidele üle Eesti. “Eestis on väärt muuseume igal pool, mitte ainult suuremates linnades. Eesti-sisene turism on viimastel aastatel teinud suure arengu. Seda tasub hoida nii meie kultuuriasutuste ja majanduse hea käekäigu kui ka rahvuskultuuri arengu tagamiseks. Muuseumikaart annaks täiendava põhjuse avastada muuseume eri Eesti paigus,” ütles Valge.

Muuseumikaarti saab osta loodetavasti juba järgmisel kevadel. “Muuseumide senine tagasiside on väga hea. Jätkame sel aastal läbirääkimiste ja tehniliste ettevalmistustega ning praeguse ajakava järgi võiksime alustada umbes aasta pärast,” lisas muuseumikaardi projektijuht.

Eesti muuseumikaardi loomist juhib MTÜ Eesti Muuseumiühing ning projekti eeskujuks on Soomes 2015. aastal loodud Museokortti, millel on praeguseks üle 200 000 aktiivse kasutaja.

 

 

Lisainfo:

Kert Kask

muuseumikaardi projektijuht

MTÜ Eesti Muuseumiühing

kert@muuseumikaart.ee

+372 5664 4382