Koolitus-õpituba “”Fotod sotsiaalmeedias – (digitaalne) kultuuripärand?”
Eesti Muuseumiühing korraldab 17. novembril koolitus-õpitoa teemal
“Fotod sotsiaalmeedias – (digitaalne) kultuuripärand?”
Kõne alla tuleb, kuidas fotosid ja nendega seotud infot sotsiaalmeedias kultuuripärandi kontekstis mõtestada. Millised on muuseumide võimalikud huvid sotsiaalmeedia-fotode kogumisel ja säilitamisel. Milliseid meetodeid kogumisel kasutada?
Õpituba on inspireeritud „Collecting Social Photo“ projekti raames valminud kogumikust „Connect to Collect“ (toimetajad E. Boogh jt), käsitledes sotsiaalmeedias olevate fotode teemat just Eesti muuseumide kontekstis.
Koolitus-õpituba on ajendatud sotsiaalmeedias levivate fotode mitmetimõistetavusest kultuuripärandina. Koolituse lähtepunktiks olev küsimus „Kas sotsiaalmeedias levivad fotod on kultuuripärandina kogumist väärt?“ võiks tekitada õige mitmeid uusi küsimusi: Fotode hulk eri sotsiaalmeediakanalites on tohutu – kuidas teha valik? Mis teeb sotsiaalmeedias levivad fotod eriliseks võrreldes nende fotodega, mida sotsiaalmeediast ei leia? Mis teeb sotsiaalmeedias levivad fotod eriliseks võrreldes ammu enne sotsiaalmeedia tulekut pildistatud fotodega? Kas sotsiaalmeedias levitatud foto allalaadimisest kogumiseks piisab või tuleb sealjuures koguda veel mingit infot?
Need on tõenäoliselt ühed esimesed küsimused, millele üheskoos vastuseid otsida. Vastuste otsimiseks ei ole meil aga palju aega, sest seni juba sotsiaalmeedias esitatud fotod võivad kiiresti kaduda: neid võib kustutada fotode postitaja, need võivad jääda „luku taha“ mõne sotsiaalmeediaplatvormi sulgemise või hoopis tööloogika tõttu (mõelge Snapchatile, kus fotod „kaovad“ 12 sekundi pärast või Instagram Stories funktsioonile, mis võimaldab fotosid kuvada 24 tunni jooksul). Võib-olla taoline kultuuriline fenomen ei olegi salvestatav ja kusagilt maalt tulebki alla anda, sest kes ikka jõuab püüda tuult väljal? Meie võimuses ja vastutuses on aga siiski jooksvalt arutada ja mõtestada taolist olukorda, kus potentsiaalne kultuuripärand meteoori kombel infoväljalt läbi sähvib.
Koolitus-õpituba toimub 17. novembril 2022. a kell 10.30-15.00, Tartu Linnaajaloo Muuseumides, Narva mnt 23.
Koolitaja: Krista Lepik
Koolituse korraldaja: Kaie Jeeser
Koolituse grupp: kuni 30 inimest
Koolituse tasu: EMÜ liikmele 5 eurot, mitteliikmele 10 eurot. Palume maksta osalustasu hiljemalt 12. novembriks 2022 ülekandega Eesti Muuseumiühingu arveldusarvele Swedbank EE832200221057022917 või SEB EE691010052037346005 või lisage registreerimisel arve andmed.
Registreerimiseks vajuta SIIA
Ajakava
10.30-11.00 Kogunemine ja hommikutervitus sooja joogiga
11.00 – 12.30 Fotod sotsiaalmeedias ja muuseumide võimalikud huvid nende kogumisel ja säilitamisel – õpitoa 1. pooles tutvustame terminoloogiat ning vahetame mõtteid ja kogemusi seni töös tekkinud küsimuste osas.
12.30 – 13.30 Lõuna omal käel ja kulul.
13.30 – 15 Õpitoa teises pooles arutame võimalike kogumismeetodite üle sotsiaalmeedia fotode puhul. Lõpetuseks teeme kokkuvõtteid.
Täname toetuse eest Tartu Linnaajaloo Muuseumit!
Lisainfo: Kaie Jeeser kaie.jeeser@muuseum.tartu.ee
Eesti Muuseumiühing emy@muuseum.ee