Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

Valminud on Eesti muuseumide aastaraamat 2020-2022 “Muuseum+”

Kaua tehtud, kaunikene! Peatselt valmiv koguteos „Muuseum +“ tutvustab 2020.-2022. aasta Eesti muuseumide aastaauhindade nominente ja laureaate, mille vahele on pikitud muuseumimaastiku arenguid mõtestavad ja ilmestavad artiklid.

Muuseumide aastaauhindu on Eestis välja antud alates 2004. aastast, kuid esmakordselt on ilmumas kogumikteos aastaauhindade nominentide ja laureaatidega. Raamat tutvustab viimase kolme aasta parimaid praktikaid. Need kolm aastat on piisavalt pikk periood, et joonistuks välja nii mõnigi kiireloomuline kohandumine, pikaajaline planeerimine, rahvusvaheline saavutus või kogukondlik kujunemine. Aastad 2020–2022 on tagantjärele vaates aeg, mille sees juhtus tõesti palju. Tuli üleilmne tervisekriis, mis tegi muuseumid päevapealt digitaalseks, kriise mõtestavaks ning inimestele mõtteturvalisust pakkuvateks paikadeks. Valmis said viimased suured enne koroonat käima lükatud arendused, ent jõudsid kohale ka tervisekriisi majandusmõjud, mis eelkõige väljendusid väiksemates, paindlikumates ja kiiremates tegudes. Algas täiemahuline sõda Ukrainas, mis tõstatas kriitilised teemad pärandi kaitsest ja muuseumide rollist selle sees.

2021. aasta parima püsinäituse tiitli ja Suure Muuseumiroti võitis Eesti Vabaõhumuuseumi näitus “Kolhoosi korterelamu”. Fotol on moodne elutuba 1978. aasta korteris. Foto: Magnus Heinmets

Raamatusse on artiklid kirjutanud Jaan Aru, Marju Reismaa, Karen Jagodin, Merilin Piipuu, Mariann Raisma, Linda Lainvoo ja Kaie Jeeser. Raamatu koostaja ja toimetaja on Karen Jagodin, kujundaja Robi Jõeleht. Raamatu ilmumist on toetanud Eesti Kultuurkapital.

Raamatu esitlemine toimub 2. veebruaril muuseumide aastaauhindade konverentsil Pärnu muuseumis, kus on võimalik seda raamatut ka osta. Samuti on võimalik raamatut sellel lingil ette tellida. Sellisel juhul on võimalik raamat kätte saada postiga, 2. veebruaril Pärnus või hoopiski Eesti Muuseumiühingu kontorist.

Raamatu hind on 15 eurot.

Lisainfo:

Karen Jagodin
Eesti Muuseumiühingu juhatuse liige
karen.jagodin@gmail.com