Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

VALIME MUUSEUMIÖÖ 2020 TEEMA!

Muuseumiöö 2020 toimub 16. mail, kuid enne veel on vaja võtta ette tähtis töö ja hääletada, et valida parim teema!

 

Ootame kõiki hääletama kuni 1.oktoobri keskpäevani!

 

Anna oma hääl siin: https://forms.gle/Ls5TpWfebSdqWXQE6

Muuseumiöö korraldajatel on sõelale jäänud kolm teemat:

  • “Öös on aega” – aeg on asi, mida inimestel on justkui järjest vähem, aga teisest küljest on meil kõikidel justkui sama palju aega – 24 tundi ööpäevas. Mida me ajaga peale hakkame, kuidas aeg kulgeb, kuhu aeg kaob ja millises ajas me üldse elame? Kuidas aega mõõdetakse poeetiliselt, bioloogiliselt, astronoomiliselt, tehnoloogiliselt? Muinasaeg, keskaeg, nõukogude aeg, vabaduse aeg – muuseumidel on ajaga palju pistmist, sest eks tegelevad need ju suuresti ühe või teise hetke aja hoidmise, uurimise ja näitamisega. Kõigil asjadel tundub olevat oma aeg: sünniaeg ja künniaeg, prooviaeg ja kooliaeg, sõjaaeg ja rahuaeg, õitseaeg ja uneaeg. Ja on ju tore, kui keegi ütleb, et jah, päeval on kiire, aga ÖÖSEL on AEGA.

 

  • “Öös on kunste” – meil on olemas kunstimuuseumid, kunstnike muuseumid ja galeriid, kuid ilmselt ka kõigil teistel Eesti muuseumidel ja mälupaikadel on seos kunstiga, olgu selleks siis muuseumikogus leiduvad kunstnikukäe- ja silmaga loodud esemed postmargist meisterliku sokipaarini, oma (temaatiline) kunstikogu või huvitava arhitektuuriga muuseumihoone – ent loomingulisi väljendusi võib leida ka maja tagant müüri pealt või vanade raamatulehtede servadelt! Kuid “kunst” seostub ka meisterlikkuse või mingi valdkonna oskustega, olgu selleks siis kokakunst, sõjakunst või mustkunst! Ja pole ju saladus, et muuseumitöötajate seaski on palju kunstiandega inimesi!
  • “Öös on uudishimu” – muuseumide kogud on tihtipeale saanud alguse kellegi suurest uudishimust maailma vastu:  „ei tea, mis inimesed seal teisel pool ookeani elavad?“, „huvitav, mis selle kivihunniku all maa sees ennast peidab?“, „kas vanal ajal elasid inimesed teistmoodi?“. Nii on jõudnud muuseumide kogusse esemeid kaugetelt maadelt, sügavalt maa põuest ja ammuste aegade tagant, paljud neist tunduvad ebatavalised ja imestamisväärsed tänapäevalgi, mil maailm on meile juba palju tuttavam. Muuseumid ei vaata aga üksnes minevikku, vaid uudishimutsevad kogu aeg edasi: täiendatakse kogusid, uuritakse-puuritakse, korraldatakse uurimisekspeditsioone, küsitletakse inimesi.

Heade soovidega,

Vivian Siirman
Muuseumiöö toimkonna nimel