Eesti MuuseumiühingEesti Muuseumiühing

ÕPPEREIS PÕHJA-SAKSAMAALE, registreerimine kuni 29.06

Muuseumiühing koostöös Gondvana Reisidega kutsub õppereisile Saksamaale 4. septembrist 9. septembrini 2018. Reisile on võimalik registreeruda 29. juunini e-maili aadressil gondvana@gondvana.ee ja seejärel tuleb tasuda ettemaks 130 eurot. 

EMÜ poolt on reisi kontaktisikuks Terje Lõbu terje.lobu@ut.ee

Reisi koostaja ja giid on Ott Sandrak (tel: 5620 2278)

Reisist lähemalt:

Reis keskendub Mecklenburgile ning Holsteini ja Schleswigi Läänemere-rannikule Lübeckist Flensburgini. Viimaste Põhjamere-rannik ehk kogu Friisimaa Taanist Hollandini koos hansalinnade Hamburgi ja Bremeniga moodustaksid ühe tervikliku loodeta tulevase nädalase reisi kava, nii nagu pakuks seda ka kogu ajalooline Pommeri Gdanskist Rostockini. Küll on aga kavasse võetud Tartu sõpruslinn Lüneburg Alam-Saksimaalt, põhjuseks mitte ainult see, et tegemist on kunagise eriti rikka ja tähtsa hansalinnaga, mis pealegi pääses II maailmasõjast vähimategi purustusteta, vaid et tegu on tänase Saksamaa ajaloo-alaste Ida-uuringute keskusega ning Ida-Preisimaa muuseumis on omaette baltisaksa osakond.

Kõnealuse kandi kultuuriloolisel olulisusel meie vaatevinklist ja Saksa muuseumiasjanduse tuntud headusel oleks siinkohal pikemalt peatuda ilmselt lausa kohatu. Samas kandis varem liikunutele tahaks aga rõhutada, et peale nimetatu on äsja lisandunud palju muudki uut eesotsas Lübecki Euroopa Hansamuuseumiga, rääkimata eeskujulikult teostatud restaureerimisprojektidest eesotsas Schwerini suurhertsogilossi ja Gottorfi hertsogilossiga. Muuseumite poolest rikkamates linnades tegutseme nagu ikka nii üheskoos kui omal käel, esimest eeskätt kõikjal seal, kus kavas ühised linnatutvustused ja spetsiaalekskursioonid ning kohtumised Saksa kolleegidega Lüneburgis ja Lübeckis. Vaadeldava piirkonna muuseumidest saab väga hea ülevaate internetist (lisaks Wikipedia-andmestikule märksõnad “museen nord” ja “museumsverband mv”). Kõigi mõeldavate, nii nagu ka meie teele jäävate vanalinnade ja muude ajalooliste paikade arhitektuuriliste ja looduslike vaatamisväärsuste loendamine ei mahuks reisikavasse naljalt ära. Kõigi asjakohaste küsimuste ja ettepanekutega paluks aga lahkesti pöörduda selle koostaja Ott Sandraku poole. Koordinaadid: tiiu.sandrak@gmail.com; Oti telefon 56202278, Tiiu 5129195.

Fotol on Lübeckis asuv Hansamuuseum

Kava       

T 04.09 Kogunemine Tallinn lennujaamas kell 04.00.  Lend Tallinn Riia 05.55.- 06.40  ja Riia- Berliin 07.45- 08.40. Soovijaile ka lend ainult Riia-Berliin.

Lennujaamast suundume otse Mecklenburgi, kus tutvume kõigepealt residentslinn Güstrowi, seejärel esiajaloolise vabaõhumuuseumiga Gross-Radenis  http://www.freilichtmuseum-gross-raden.de/  ja edasi tutvume liidumaa pealinna maalilise Schwerini ja selle lossmuuseumiga, kus enamasti eksponeeritakse kunsti http://www.museum-schwerin.de/orte/schloss-schwerin/. Ööbimine hotellis Schwerin InterCity.

 

K 05.09 Hommikusöök. Heidame pilgu mõnedele suur hertsoglikele kõrvalresidentsidele (Lübstorf ja Friedrichsmoor)  ning teeme tutvust “Mecklenburgi Versailles’” Ludwigslustiga, milles eksponeeritakse kunstikogusid http://www.museum-schwerin.de/orte/schloss-ludwigslust/

Läbi Uelzeni, kus näeme kuulsa Hundertwasseri viimaseks jäänud projekti sealse vaksal-muuseumi näol, https://de.wikipedia.org/wiki/Bahnhof_Uelzen   jõuamegi  kaunisse ja põnevasse Lüneburgi. Lüneburgi muuseumis tutvume uue, 2015. aastal avatud ekspositsiooniga ja kohtumine kolleegidega http://www.ostpreussisches-landesmuseum.de/startseite.html. Ööbimine hotellis.

 

N 06.09 Hommikusöök. Lüneburgist suundume mööda ajaloolist Soolateed edasi, tehes vahepeatusi sadamalinn Lauenburgis, kus külastame Elbe jõelaevanduse muuseumi –http://www.lauenburg.de/tourismus/elbschifffahrtsmuseum/museum_index.php, Möllnis ja Ratzeburgis, Lübecki. Hansalinnade kuningannale pühendamegi selle päeva.

Lübecki vaatamisväärsuste hulgas on kindlasti oluliseim värskelt avatud Euroopa Hansamuuseum, kus kohtumine kolleegidegahttp://www.hansemuseum.eu/language/en/ Ööbimine hotellis Excelsior.

 

R 07.09 Hommikusöök. Lübeckist suundume läbi maalilise Holsteini Šveitsi liidumaa pealinna Kieli, milles on ligi 20 muuseumi, milledest olulisemad on Linnamuuseum https://www.kiel.de/de/kultur_freizeit/museum/stadtmuseum_warleberger_hof.php    ja Laevandusmuuseum https://www.kiel.de/de/kultur_freizeit/museum/schifffahrtsmuseum_fischhalle.php.   Edasi sõidame vahepeatustega Ratekaus, “Põhja -Saksa Weimaris”Eutinis ja Plönis, edasi tutvume liidumaa vabaõhumuusemiga Molfsees http://www.schloss-gottorf.de/molfsee#_=_, keskmuuseumiga Gottorfi lossis http://www.schloss-gottorf.de/ ning muude ajaloolise Schleswigi linna ja selle ümbruse vaatamisväärsustega ja jõuamegi Saksamaa kõige põhjapoolsemasse linna Flensburgi. Ööbimine hotellis Ibis budget Flensburg City.

 

L 08.09 Hommikusöök. Tutvume sadamalinn Flensburgi erinevate  muuseumidega, kas nn Muuseumimägi – http://www.museumsberg.de/aktuell.html  või Meremuuseum – http://www.schifffahrtsmuseum.flensburg.de/ , seejärel külastame Taani kuningate kunagist lossi Glücksburgis http://www.schloss-gluecksburg.de/fuehrungen/  , seejärel suundume teisi teid pidi tagasi lõuna poole, vahepeatustega Saksamaa kõikse pisemas linnas Arnises, kalasadam Eckernfördes, korra veel Kielis ja Oldenburgis, põikame Fehmarni saarele ja lõpetame päeva taas Mecklenburgis hansalinn Wismaris, mis nagu ka Lübeck, kuulub mitte asjata UNESCO maailmapärandi nimekirja. Ööbimine hotellis.

 

P 09.09   Hommikusöök. Wismarist suundume põikega Poeli saarele Läänemere vanimasse supelkuurorti Heiligendammi, seejärel imetleme Doberani kloostrit http://www.muenster-doberan.de/, teeme tutvust liidumaa suurima linna ja Läänemere-äärse vanima ülikoolilinna  Rostockiga ning suundume vahepeatustega Teterowis ja Basedowis kojulennuks Berliini. Lennujaamas peame olema kell 17.30 Lennud Berliin Riia- 19.35.- 22.25 ja Riia- Tallinn 23.10.-23.59.  Soovijaile lend Berliin- Riia. Reisi lõpp.

 

ICOMi kaardid kaasa!

 

Hind: 780.-    Grupp 35 inimest

NB! EMÜ liikmetel odavam, täpne summa selgub hiljem (planeerime taotleda toetust Kultuurkapitalilt).

 

Hinnas: lennupiletid koos lennujaamamaksudega, mug.buss kohapeal, majutused koos hommikusöökidega, giiditeenus, maksud

 

Hind ei sisalda:  kindlustusi, tasuliste objektide pileteid, tippi bussijuhile (2 EUR päev)

 

Registreerumiseks palume tasuda ettemaks 130.-  meie arveldusarvele EE692200001120259808 kuni 08.veebruarini. Samuti palume selleks ajaks teatada, millist lendu soovite.

Ülejäänud maksumus tuleb tasuda hiljemalt 04.augustiks.

 

Ülekandel palume kindlasti selgituseks märkida reisi nimi Põhja-Saksamaa 04.-09.09  ning reisija nimi, kes sõidab. 

 

Palume meile teada anda veel ka reisija isikukood, reisidokumendi number (sobib nii pass kui ka ID kaart)  ja ka mobiili nr.

Kes soovib tellida juurde  Salva tervisekindlustust, siis hind vanusele kuni 64 a on 6,84€, tervisekindlustus + reisitõrkekindlustus- 18,99€. Võimalik lisada ka pagasikindlustus, kuid siis sõltub hind ka pagasi soovitavast väärtusest, mis vajab täpsustamist.

 

Kes soovivad arveid, palume eelnevalt kohe sellest teatada, kellele, millisele aadressile arved saata.

 

Lennuinfo: Lend toimub Air Balticu liinilendudega ning meie paketi hinnas on 1 äraantav pagasiühik kaaluga 20 kg ning käsipagas maksimummõõtmetega 55x 40x 23 cm ja kaaluga 8 kg.