Vestlus- ja loenguõhtu Jüri...
22. novembril kell 18 toimub Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos loengusarja ELAV RUUM vestlus- ja loenguõhtu kunstiajaloolase ja kollektsionääri Jüri Kuuskemaaga. Loengus...
 
 
Levimuusika näitus kogub hoogu
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum ja Eesti Muusika Kuulsuste Koda algatasid Hooandja projekti, et koguda toetust näituse “Vabaduse kõla! Eesti levimuusika lugu” tootmiseks.   Näitus...
 
 

Eesti Muuseumiühing
Muuseumi tee 2, Tartu, tel 735 0412

Tallinnas: Koidula 12-a, tel 601 3111

emy(ä)muuseum.ee

 Eesti keel / Kuum / Uudiste arhiiv


 
Näitus hävivast arhitektuuripärandist

9. jaanuaril kell 16 avatakse Eesti Ajaloomuuseumis, Suurgildi hoones Eesti arhitektuuripärandit ja muinsuskaitset tutvustav näitus “Ultima memoria. Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestised”.

 

Teadaolevate andmete põhjal on halvas või avariilises seisundis 1156 Eestis olevat mälestist ehk koguni 26,3% kõigist arhitektuurimälestistest.

Näituse “ULTIMA MEMORIA. Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestised“ eesmärgiks on juhtida tähelepanu probleemidele seoses arhitektuuripärandiga. Selleks on tihti omanike teadmatus, kehv muinsuskaitse-poolne teavitustöö, riigi suutmatus abistada ja pakkuda tuge mälestiste omanikele. Sageli ei näe muinsuskaitse omanikes ja omanikud muinsuskaitses oma partnereid ja liitlasi kultuuripärandi kaitsmisel ja tutvustamisel.

Avataval näitusel tutvustatakse Eesti mitmekülgset, kuid lagunenud või hävimisohus olevat muinsuspärandit. Analüüsi all on mälestised kõikidest Eesti maakondadest ning tähtsamatest linnadest. Käsiteldavaid objekte on kokku 20. Nende hulgas on mõisaid, elamuid ja tööstusrajatisi 18. sajandist tänapäevani. Esindatud objektid on kaotanud oma funktsiooni ning seetõttu hüljatud ja lagunenud. 

Olulise osa näitusest moodustab videoinstallatsioon, mis tutvustab vaatajale intervjuude kaudu muinsuskaitse hetkeseisu. Intervjueeritavate hulgas on näiteks Laine Jänes, Peeter Kreitzberg, Trivimi Velliste, Kalev Uustalu ja Jaan Tamm.

 

Näituse “ULTIMA MEMORIA. Eestimaa lagunenud ja hüljatud kultuurimälestised“  kuraatorid on Eesti muinsuskaitse ümarlaua esimees Mika Orava ja ajaloomuuseumi teadur Olev Liivik, näituse tekstid on koostanud kunstiteadlased Carl-Dag Lige ja Jarmo Lobjakjas, kujundajad on Margit Randmäe ja Mika Orava, fotograaf Meeli Küttim, videoinstallatsiooni on teinud Eve Ester, Andres Raid, Helene Tedre ja Mika Orava.

Näituse toetajad on Eesti Kultuurkapital, Muinsuskaitseamet, Tallinna Kultuuri-väärtuste Amet, Tartu Linnavalitsus, Pärnu Linnavalitsus, Narva Linnavalitsus, EKA restaureerimise ja muinsuskaitse osakond, AS Irbistero, KAR-Grupp, OÜ Kuukaar, Altenberg Reval AS, Philips ja Törley.
Näitus jääb Eesti Ajaloomuuseumis avatuks 28. märtsini. 2009. aasta jooksul on näitust võimalik näha ka Narvas, Pärnus ja Tartus.

 

Täpsem info:

Eesti muinsuskaitse ümarlaud: Mika Orava, GSM 5251525; Pille Turovski GSM 524 5313

Eesti Ajaloomuuseum, Olev Liivik, GSM 509 0626

 

 

Eesti Ajaloomuuseum

Suurgildi hoone

Pikk 17, Tallinn


Avatud N-T 11-18, suletud kolmapäeviti

 

www.eam.ee

 Tagasi